Hátfájás, vállfájás, ülőmunka - Realfit kettlebell klub

Mint tudjuk, a gerincünk a mozgató szervrendszerünk alapja. Ha nem törődünk vele ennek megfelelően, sajnos különböző tüneteket fog produkálni. Ezek a tünetek különfélék lehetnek, az egyszerű derékfájástól kezdve egészen a sérv kialakulásáig.

De miért történik mindez? A kérdés megválaszolásához érdemes megismerkedni a gerinc felépítésével. A gerinc csigolyákból áll, amelyek szabálytalan alakú csontok. Közepükön lyuk található – ebben fut a gerincvelő – a széleken pedig nyúlványok vannak – ezekkel kapcsolódnak egymáshoz és ezek a körülöttük futó izmok tapadási pontjai. A csigolyák között porckorongok találhatók, amelyek a csigolyák rugalmas összeköttetései, folyadékkal telt tömlőkhöz hasonlíthatók. Ha az ülőmunka, valamilyen betegség vagy egyéb behatások hatására szépen lassan ez a folyadék kezd eltávozni a porckorongból, a csigolyák közelebb kerülnek egymáshoz és az őket körülvevő izom és szalagrendszerre extra terhelést rónak. Ennek az lesz az eredménye, hogy egyes izmok túlterhelődnek és ez okozhatja például a derékfájást is.

Másik egyre gyakoribb probléma a gerincsérv: ez akkor következik be, ha a porckorong belső, kocsonyás, folyadékkal teli anyaga kitüremkedik, és elkezdi nyomni a gerincvelőből kilépő ideggyököt. Ezt a gerincsérvesek sugárzó fájdalomként tapasztalják, általában valamelyik végtagban. Ágyéki gerincsérvnél ez jellemzően lábba történő lesugárzást jelent, míg a nyaki szakaszon bekövetkezett sérvnél a kar felé sugárzik.

Hogyan lehet ezeket a problémákat orvosolni?

Első és legfontosabb a pontos orvosi diagnózis! Ha ilyen problémával küzdesz, mindenképpen menj el először orvoshoz, ahol a legmodernebb eszközök segítségével pontosan kideríthető, hogy mi a valódi oka a fájdalmaknak.
Ha ez megvan, akkor nyugodt szívvel elkezdhetsz dolgozni a rehabilitáción, amely minden esetben valamilyen aktív mozgásos tevékenység, amely azt a célt szolgálja, hogy megerősítse a gerinc melletti izomrendszert, és ez által levegye a terhelést a kényes alkatrészekről.

Itt jön a képbe kettlebell, ugyanis a gerinc melletti izomzat fejlesztésére kevés jobb van eszköz van. Azonban ezt csak a fentiek tisztázása után, és az orvos beleegyezése mellett szabad elkezdeni. (Annak az orvosnak a véleményét azért érdemes megkérdőjelezni, aki azt mondja, hogy ilyen esetben ne mozogj!) Kettlebelles körökben számtalan esetben tapasztaltuk már, hogy valakinek a kettlebell hatására múltak el a derékfájdalmai (én magam is ezek közé tartozom), lettek elviselhetőek vagy szűntek meg a gerincsérv tünetei. Stuart McGill kanadai professzor szerint – akit ma a legnagyobb gerinckutatónak és gurunak tartanak a témában – a gerinc melletti izmok állóképessége és nem az ereje az, ami leginkább befolyásolja a gerinc egészségét. Kettlebell edzéseken erre különösen nagy hangsúlyt fektetünk. Mi több, nagy figyelmet fordítunk a törzsizomzat (vagy divatos nevén core izmok) megerősítésére, illetve további trükköket alkalmazunk, így rendszerként kezeljük a törzset, aminek eredménye a jelentős erőnövekedés mellett a korábban említett gerinc problémák megoldása lesz.
Szívből ajánlom a következő interjút megtekintésre, amely egy szakavatott orvossal, Dr. Erbszt Andrással készült: